جستجوی پتنت

اطلاعات پتنت، به ما کمک می‌کند تا علاوه بر دستیابی به فناوری‌های جدید، با بازیگران اصلی صنعت و همچنین روند آتی تحولات فناورانه آشنا شویم. این مقوله که در قالب تحلیل پتنت صورت می‌گیرد، نیازمند یک جستجوی دقیق و همه‌جانبه در اسناد ثبت اختراع است که می‌تواند کاری پیچیده و تخصصی قلمداد شود.

در این­جا، سعی شده تا مقدمه‌ای بر جستجوی پتنت، اهمیت آن، استراتژی‌های موجود برای آن و برخی از موارد ضروری در مسیر یافتن اسناد ثبت اختراع را معرفی نماییم. آشنایی با این موارد، کمک می‌کند تا مبتدیان به اهمیت موضوع پی برده و با درک بهتر پیچیدگی‌های جستجوی پتنت، هم دانش خود را ارتقا داده و هم در استفاده از متخصصین تردید نکنند.

اهمیت جستجوی پتنت

دلایل فراوانی در ارتباط با نقش پتنت (مالکیت فکری) در نوآوری و رفاه عمومی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، حفاظت از اختراع در مواجهه با سوءاستفاده‌های دیگران و اعطای حقوق انحصاری به صاحب ایده است. از سوی دیگر، با الزام افشای عمومی اختراع، اشاعه و ترویج نوآوری رخ داده که می‌تواند با تسریع رشد و توسعه اقتصادی، جایگاه نوآوری در جامعه را بهبود دهد. حال سؤال اینجا است که جستجوی پتنت به چه معنا بوده و چرا انجام می‌شود؟

در پاسخ باید گفت که اسناد ثبت اختراع، حاوی مجموعه‌ای از داده‌های بسیار ارزشمند فنی (مستقیم) و همچنین اطلاعاتی پیرامون روند آتی تغییرات فناورانه و فضای رقابتی (غیرمستقیم) بوده که هم برای سیاست‌گذاران و هم صاحبان کسب‌وکار، دارای فواید متعددی است. برخی از اطلاعات فنی موجود در پتنت‌ها را در هیچ منبع دیگری نمی‌توان یافت و این مسئله، به خوبی ارزشمندی اطلاعات پتنت را نشان می‌دهد. حال با این فرض که اطلاعات پتنت می‌توانند به ما کمک کنند، سؤال بعدی این است که چگونه باید به آن‌ها دست یابیم؟

روند صعودی ثبت درخواست در سیستم‌های پتنت ملی و منطقه‌ای، حجم زیادی از اطلاعات فنی را پدید آورده که یافتن یک پتنت خاص را با مشکل مواجه می‌کند. این مورد را می‌توان همچون یافتن سوزنی در انبار کاه دانست که البته به لطف پایگاه‌های داده پتنت، اعم از«PATENTSCOPE»، گوگل پتنت       (Google   Patent)و «Esmacenet» و همچنین طبقه‌بندی‌ پتنت‌ها بر اساس دستورالعمل‌های خاص و بعضاً مشترک، تا حدی تسهیل شده است. منظور از جستجوی پتنت، بکارگیری مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و رویکردها برای یافتن اسناد ثبت اختراع مرتبط با یک موضوع فنی یا اختراع خاص است. بدیهی است که بخش اعظم این تکنیک‌ها، به نحوه جستجو در پایگاه‌های داده و کار با طبقه‌بندی پتنت‌ها اشاره دارد.

باید دقت داشت که برخی از جنبه‌ها و ابعاد جستجوی پتنت، شبیه به یافتن سایر متون علمی و فنی (مقالات، گزارش‌ها و …) بوده و برخی جنبه‌های دیگر نیز، به کلی متفاوت است. نکته کلیدی که هر محقق یا مخترعی می‌بایست به آن توجه داشته باشد، تعیین یک استراتژی مشخص، متناسب با اهداف جستجو است که در نتیجه نهایی، به شدت اثرگذار خواهد بود. برای مثال، مخترعی می‌خواهد دانش پیشین مرتبط با اختراع خود را جستجو نموده تا از نوآوری و جدید بودن آن اطمینان یابد. استراتژی جستجوی چنین مخترعی، با استراتژی جستجوی شرکت فناوری که به دنبال رقبای پیشرو در یک صنعت خاص است، کاملاً متفاوت خواهد بود. بنابراین، نخستین گام در یک جستجوی موفق پتنت‌ها، شناسایی اهداف و اتخاذ استراتژی جستجوی متناسب با آن‌ها است.

در گام بعدی، باید مشخص شود که جستجو در چه سطحی انجام می‌گیرد. آیا یک جستجوی راهبردی و طولانی‌مدت در دستور کار قرار دارد یا این‌که جستجوی پتنت، تاکتیکی و کوتاه‌مدت است؟ این واقعیت کلیدی را در نظر داشته باشید که جستجوی پتنتی که تنها یک بار و با هدف خاصی انجام می‌گیرد، با جستجوهای دوره‌ای و مستمری که در واحد تحقیق‌وتوسعه یک شرکت انجام می‌شود تا رقبا و فناوری‌های آن‌ها را رصد کنند، کاملاً متفاوت بوده و علاوه بر اهداف متفاوت، تکنیک‌های جستجوی متفاوتی را نیاز دارد. به‌طور خلاصه، در این گام باید مشخص شود که دنبال چه اطلاعاتی (اطلاعات کاملاً فنی، اطلاعات حقوقی، اطلاعات تجاری و …) هستیم و تا چه سطحی از این اطلاعات مورد نیاز است. پاسخ شفاف و دقیق به این پرسش، روش‌های احتمالی و کارآمد جستجوی پتنت را مشخص می‌کند.

انواع جستجوی پتنت

همان‌طور که اشاره شد، هدف از جستجوی پتنت و استراتژی اتخاذ شده، تأثیر مستقیمی بر روش جستجو خواهد داشت. بسته به نوع اطلاعات مورد نظر و منابع اولیه در دسترس، اهداف و استراتژی‌های مختلفی برای جستجوی پتنت وجود دارد که به ترتیب عبارتند از:

۱جستجوی دانش پیشین (State of the Art Search):

این نوع از جستجو را می‌توان ساده‌ترین نوع جستجو دانست که در آن، بررسی کلیه اسناد انتشار یافته در یک حوزه فنی خاص یا درخواست‌های به ثبت رسیده از سوی متقاضیان یا مخترعین خاص، در دستور کار قرار می‌گیرد. جستجوی دانش پیشین، صرفاً به دنبال کسب دانش و اطلاعاتی است که با استفاده از توصیفات مکتوب (مقالات، کتب، اسناد پتنت و …) یا شفاهی (کنفرانس، سخنرانی و …) در دسترس قرار می‌گیرد.

۲جستجوی قابلیت پتنت شدن (Prior Art / Novelty/ Patentability Search):

جستجوی دانش پیشین با هدف جستجوی آخرین دستاوردهای علمی و فنی صورت می‌گیرد. این نوع از جستجو، معمولاً در مواقعی که احتمال پتنت شدن یک اختراع جدید در حال بررسی است، از سوی متقاضی و یا ارزیاب صورت پذیرفته و عمدتاً بر جدید بودن اختراع تأکید دارد. در مواردی که جستجوی دانش پیشین از سوی دفاتر ثبت اختراع انجام می‌گیرد، هدف نهایی، بررسی این مسئله است که آیا اختراع مذکور واجد شرایط لازم برای ثبت در سیستم پتنت (شروط جدید بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی) هست یا خیر.

گفتنی است که طبق تعریف سازمان جهانی مالکیت فکری، جستجوی جدید بودن (Novelty Search)، با هدف شناسایی پتنت‌ها و سایر اسناد غیرپتنت صورت گرفته و می‌تواند بر قابلیت پتنت شدن اختراع اثرگذار باشد. به متقاضیان توصیه می‌گردد تا پیش از تکمیل درخواست و ثبت آن در سیستم پتنت، جستجوی جدید بودن را انجام دهند؛ جستجویی که گاهی اوقات، تحت عنوان جستجوی قبل از تشکیل پرونده

(Pre-Application Search) نیز خوانده می‌شود. گفتنی است که دامنه جستجوی تازگی یا جدید بودن، کمی محدودتر از جستجوی دانش پیشین (State-of-the-Art search) است.

۳جستجوی موضوعی پتنت (Subject Matter Search):

یکی از انواع جستجو، جستجوی موضوعی پتنت است که در آن، وضعیت دانش پیشین برای یک حوزه خاص فناوری و با هدف یافتن راه‌حلی برای یک مشکل فنی یا یافتن پتنتی قابل‌مقایسه با اختراع ادعا شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این جستجو، معمولاً ترکیبی از جستجوی متن و طبقه‌بندی‌های پتنت را شامل می‌شود. (به‌ویژه طبقه‌بندی بین‌المللی«IPC»)

۴جستجوی آزادی عمل (Freedom to Operate Search-FTO):

جستجوی آزادی عمل، با هدف تعیین محدوده مجاز فعالیت‌های تحقیقاتی و نوآورانه (از منظر حقوق انحصاری پتنت) در یک کشور یا منطقه خاص جغرافیایی انجام می‌گیرد. این جستجو، بر شناسایی پتنت‌های گرنت شده و پرونده‌های ثبت اختراعی متمرکز بوده که ممکن است یک محصول یا فرآیند پیشنهادی را پوشش داده و عموماً یک کشور یا منطقه خاص (بازار هدف محصول جدید) را هدف قرار می‌دهد.

جستجوی آزادی عمل، پرهزینه‌ترین نوع جستجوی پتنت است که البته مزایای فراوانی هم در پی دارد. از آنجا که گواهی‌های ثبت اختراع با محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی مواجه می‌باشند، یافتن مناطقی که می‌توان از یک اختراع، فناوری یا محصول خاص، بدون ترس و نگرانی از نقض پتنت دیگران استفاده نمود، موضوع جذابی خواهد بود. به عبارت بهتر، هدف اصلی در جستجوی آزادی عمل، کشف این موضوع است که از لحاظ جغرافیایی و با توجه به محدودیت‌های زمانی ثبت اختراع، در چه کشورها و مناطقی، هیچ محافظتی وجود نداشته و اگر پتنتی یافت می‌شود، آن پتنت در چه زمانی منقضی خواهد شد.

۵جستجوی نقض پتنت (Infringement Search):

سیستم پتنت، در ازای افشای کامل اختراع از سوی مخترعین، به مدت محدود و در یک مرز جغرافیایی مشخص، حق انحصاری بهره‌برداری از اختراع را به صاحبان پتنت واگذار می‌کند. بر این اساس، هرگونه ساخت، بهره‌برداری، فروش یا واردات یک اختراع پتنت شده بدون کسب اجازه از مالک آن، مصداق نقض پتنت محسوب شده و می‌تواند اتهام نقض پتنت و عواقب احتمالی (توقف فروش، جریمه و …) را برای فرد یا شرکت نقض‌کننده به همراه داشته باشد. جستجوی نقض پتنت، به یافتن پتنت‌های گرنت شده و پرونده‌های ثبت اختراعی می‌پردازد که ممکن است یک محصول یا فرآیند خاص را پوشش داده و از آن طریق، موارد نقض پتنت در آن محصول یا فرآیند مشخص خواهد شد. این نوع از جستجو، شباهت نزدیکی با جستجوی آزادی عمل یا «FTO» دارد، با این تفاوت که در این جستجو، بر موارد نقض و در جستجوی «FTO»، بر نواحی آزاد برای تحقیق و توسعه تأکید می‌شود.

۶جستجوی تعارض (Opposition Search):

این مدل از جستجو، عموماً از سوی دیگران و به‌ویژه رقبا انجام می‌گیرد. آن‌ها با این هدف که یک پتنت خاص نباید توسط دفتر ثبت اختراع به متقاضی آن (شرکت رقیب) اعطا گردد، نسبت به این مدل جستجو اقدام می‌کنند. این نوع جستجو، عموماً در طول فرآیند بررسی و اعطای گواهی ثبت اختراع انجام می‌گیرد.

اساس و بنیان یک جستجوی تعارض، بر این اصل استوار شده که چرا یک درخواست خاص، نباید مورد تأیید قرار گرفته و گواهی ثبت اختراع به متقاضی آن اعطا گردد. از منظر عملی، جستجوی تعارض به معنای یافتن دستاوردهای علمی قبلی (دانش پیشین) بوده که ارزیابان پتنت و مقام رسمی اعطاکننده گواهی، ممکن است آن‌ها را نادیده گرفته باشند.

۷جستجوی اعتبار یا عدم اعتبار(Validity Search (In)):

جستجوی عدم اعتبار، با هدف یافتن اسنادی (اعم از پتنت و یا غیر پتنت) صورت می‌گیرد که می‌تواند اعتبار یا عدم اعتبار ادعاهای یک پتنت خاص را تحت تأثیر خود قرار دهد. این اسناد، کمک می‌کنند تا یک پتنت بلوکه شده و یا بالعکس، سبد اختراع مستحکم‌تر گردیده و در اخذ مجوز و یا تملک آن توسط یک شرکت، مفید خواهد بود.

گفتنی است که این نوع جستجو، هم قیاس با جستجوی تعارض بوده، اما در دوره زمانی دورتری در طول عمر پتنت مطرح می‌شود. هدف از این نوع جستجو، این است که دستاورد علمی قبلی آشکار شده و بر اساس آن، یک پتنت گرنت شده رد اعتبار گردد.

چالشهای پتنت

جستجوی پتنت، با چالش‌های فراوانی همراه است. حتی اگر شما ساعت‌ها در کلاس‌های آموزشی تکنیک‌های جستجوی پتنت هم بنشینید، اما در کنار آموزش، به تجربه هم نیاز شدیدی خواهید داشت. برای این کار، ساعت‌ها کار عملی را باید در برنامه خود گذاشته و آن را نه به عنوان یک کار موقتی و یک بار برای همیشه، بلکه به صورت متمادی روی کیس‌های جدیدتر هم امتحان کنید و تجربه خود در این حوزه را بالا ببرید.

یکی از چالش‌های موجود در بحث جستجوی پتنت، انتخاب هدف و استراتژی مناسب جستجو است که در بخش‌های پیشین، تا حدی به آن‌ها اشاره شد. توجه جدی به هدفی که برای جستجو در سر دارید و استراتژی مناسبی که برای رسیدن به این هدف زمینه‌سازی می‌کنید، موارد بسیار مهم و اثرگذاری خواهد بود.

چالش بعدی، به چگونگی جستجو با استفاده از کلیدواژه‌ها مرتبط است. کلیدواژه‌ها، جزئی مهم در جستجوی پتنت‌ها می‌باشند و استفاده درست از آن‌ها، دستیابی به اطلاعات و پتنت‌های مدنظر را به شدت تسهیل نموده و بر عکس، اشتباه در انتخاب گزینه‌ها و یا انتخاب محدود آن‌ها، می‌تواند ضعف در نتایج حاصل شده را به همراه داشته باشد. در این بین، برخی از مشکلات متداول‌تر وجود دارند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • عدم انتخاب دقیق و متناسب کلیدواژه:

پتنت‌ها، به موضوعات فنی و کاملاً تخصصی اشاره دارند. به همین دلیل، جستجوگر پتنت، می‌بایست از یک سطح حداقلی از دانش تخصصی مرتبط برخوردار باشد. از آنجا که استفاده از کلیدواژه‌های نامناسب، ممکن است شما را به حوزه‌های فنی کاملاً پرت و نامرتبط هدایت کند، توجه به تفاوت‌های معنایی و کاربردی در حوزه‌های مختلف، ضروری است.

 • عدم توجه به معادل‌های تخصصی:

مترادف‌های ثانویه (Secondly Synonyms) در علم شیمی، یکی از بهترین مثال‌ها برای این موضوع است. استفاده از معادل‌های تخصصی مناسب، روند جستجوی پتنت را کاملاً تغییر داده و منجر به یافتن پتنت‌هایی ارزشمند می‌شود.

 • زبان پتنت:

اغلب بنا به دلایل حقوقی و گاهی اوقات برای پنهان کردن پتنت‌ها از دسترس افراد، مخترعین و تدوین‌کنندگان اسناد پتنت، اقدام به استفاده از اصطلاحات، کلمات و دستور زبان‌های تخصصی و مبهم می‌کنند. این رویکرد عامدانه، کار را برای جستجو و یافتن چنین پتنت‌هایی دشوار می‌کند. برای درک بهتر، چنین تصور کنید که در یک درخواست ثبت اختراع، به جای «قلم» از «ابزار نوشتن» استفاده شود و یا «فنر» را یک «قطعه کشسانی» و «پیچ» را «ابزار سفت کردن» بنامند. در هنگام جستجوی کلیدواژه‌ها، خلاقیت مخترعین و متقاضیان در آماده‌سازی اسناد پتنت را فراموش نکنید.

در نهایت، باید به اشتباه بسیاری از مخترعین و فناوران در جستجوی صرف در عناوین پتنت‌ها اشاره نمود. عناوین همیشه بهترین مکان برای جستجو از طریق کلیدواژه‌ها نیستند. برخی مواقع، جستجوی صرف عناوین پتنت، ابهامات را افزایش داده و یا حتی ممکن است مسیر درست را منحرف نماید. توصیه می‌شود که در هنگام جستجوی اسناد پتنت، حداقل چکیده پتنت را نیز مشمول جستجوی خود نموده تا نتیجه بهتری حاصل گردد. البته باید توجه داشت که تعمیم دادن جستجو به چکیده (و سایر قسمت‌های پتنت)، جنبه‌های مثبت و منفی مختلفی دارد. از یک‌سو، نتایج را دقیق‌تر نموده و برخی پتنت‌ها که عامدانه عناوینشان مبهم بوده و مشمول کلی‌گویی است، شناسایی می‌شوند. با این حال، حجم جستجو (زمان و هزینه) را افزایش داده و ممکن است به قیمت از دست دادن بخشی از اسناد مرتبط تمام شود. ایجاد نوعی تعادل در این زمینه، می‌تواند راهگشا باشد.

انواع سیستمهای طبقه بندی

طبقه‌بندی پتنت، با هدف مرتب‌سازی اسناد ثبت اختراع و تسهیل جستجو و بازیابی آن‌ها، در کشورهای مختلف و به صورت مستقل آغاز گردید. همچنین، نوعی روند همگرایی و بین‌المللی شدن در توسعه سیستم‌های طبقه‌بندی مشاهده می‌شود که نقطه اوج آن، سیستم‌های بین‌المللی «IPC» و «CPC» است.

الف) سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی پتنت «IPC»:

این سیستم، بر اساس توافقنامه استراسبورگ (مصوب سال ۱۹۷۱ میلادی) و مبتنی بر یک ساختار سلسله مراتبی از نمادهای مستقل زبانی، توسعه یافته و از آن برای طبقه‌بندی و کدگذاری پتنت‌ها و یوتیلیتی مدل‌ها در حوزه‌های مختلف فناوری، استفاده می‌شود. سیستم«IPC»، ذیل سازمان جهانی مالکیت فکری قرار داشته و نسخه جدید آن، در ابتدای ژانویه هر سال، ارائه می‌گردد.

مطابق با موافقت‌نامه استراسبورگ، فناوری‌ها به هشت بخش اصلی تقسیم شده که تقریباً ۷۰ هزار زیرمجموعه برای آن‌ها ایجاد می‌گردد. سلسله مراتب تعریف شده در «IPC»، شامل «Section»، «Class»، «Subclass»، «Group» و «Complete Classification Symbol» است که هشت زیرشاخه اصلی آن، به ترتیب عبارتند از:

 1. نیازهای انسانی
 2. عملیات اجرایی؛ حمل‌ونقل
 3. شیمی؛ متالورژی
 4. منسوجات؛ کاغذ
 5. سازه‌ها و بناهای ثابت
 6. مهندسی مکانیک؛ روشنایی؛ گرمایش؛ جنگ‌افزارها؛ انفجار
 7. فیزیک
 8. الکتریسیته

بنا به اظهار وایپو، این طبقه‌بندی می‌تواند ابزاری مفید برای بازیابی اسناد و مدارک ثبت اختراع در فرایند جستجوی دانش پیشین باشد. گفتنی است، کدهای طبقه‌بندی «IPC»، توسط دفاتر ملی یا منطقه‌ای مالکیت فکری که پتنت را منتشر می‌کنند، به آن تخصیص می‌یابد. این وظیفه، در مورد پتنت‌های ذیل معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT»، بر عهده نهادهای مورد تأیید برای جستجو«ISA»، قرار دارد.

ب) سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت «CPC»:

این سیستم، به‌طور مشترک توسط دفاتر ثبت اختراع اروپا و آمریکا و با هدف هماهنگ‌سازی سیستم‌های طبقه‌بندی پتنت قبلی، توسعه یافته است. برخلاف «IPC» که در حدود ۷۰۰۰۰ زیرمجموعه در خود جای داده است، سیستم «CPC»، دارای بیش از ۲۵۰۰۰۰ زیرمجموعه بوده و از این منظر، بسیار دقیق‌تر از سایر سیستم‌های طبقه‌بندی پتنت می‌باشد. این سیستم، از ژانویه ۲۰۱۳ آغاز به کار نموده و جایگزینی برای «USPC» در آمریکا و «ECLA» در اروپا، به حساب می‌آید.

انواع پایگاه های داده

پتنت‌ها حاوی مجموعه‌ای عظیم از اطلاعات فنی هستند که شاید در هیچ منبع دیگری قابل‌دسترس نباشد. حتی در برخی مطالعات، بر این نکته تأکید شده که ۸۰ درصد از دانش و اطلاعات فنی، منحصراً در پتنت‌ها منتشر می‌گردد. از سوی دیگر، پتنت‌ها بیانگر روند کلی توسعه فناوری، بازیگران پیشرو و بسیاری اطلاعات مفید دیگر هستند که از این اطلاعات، می‌توان برای پیشبرد مقاصد و اهداف کسب‌وکار استفاده نمود.

از آنجاکه رصد اختراعات و تحلیل دقیق و هوشمندانه آن‌ها، در گرو جستجو و شناسایی بهترین و مرتبط‌ترین اسناد ثبت اختراع است، در نتیجه جستجوی پتنت امری استراتژیک و نیازمند دانش و مهارت کافی می‌باشد. از طرف دیگر، استقبال فزاینده از سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت، منجر به تولید اقیانوسی از حقوق مالکیت فکری در اقصی نقاط جهان گردیده که رصد و جستجوی آن‌ها را کاری بسیار دشوار می‌نماید. پرسش اینجا است که چگونه باید یک جستجوی پتنت دقیق انجام داد؟ منابع جستجو کدامند؟ آیا این کار مستلزم صرف هزینه‌های گزاف است؟

راه‌حل این مشکل و دسترسی به اسناد ثبت اختراع، استفاده از پایگاه‌های داده پتنت است. این پایگاه‌های آنلاین که با گردآوری و تجمیع اسناد ثبت اختراع، اجازه جستجوی همه‌جانبه در حوزه‌های مختلف را به کاربران می‌دهند، شامل پلتفرم‌های متعلق به دفاتر ملی مالکیت فکری و برخی سیستم‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مانند دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO) و همچنین پلتفرم‌های سفارشی‌سازی شده توسط برخی شرکت‌های فعال در حوزه مالکیت فکری می‌باشند. مثال‌های فراوانی برای هر یک از این پایگاه‌های داده وجود دارد که از آن جمله، می‌توان به «PATENTSCOPE» (پایگاه داده ثبت اختراع سازمان جهانی مالکیت فکری)، «Espacenet» (پایگاه داده ثبت اختراع اروپا)، «Google Patents» (پایگاه داده متعلق به موتور جستجوی مشهور گوگل)، «LexisNexis PatentSight» (پلتفرم جامع تحلیل پتنت با دسترسی به بیش از صد میلیون ثبت اختراع) و «Orbit» (پلتفرم تخصصی جستجو و تحلیل پتنت) اشاره نمود.

پایگاه‌های رایگان

خدمات جستجوی پتنت از طریق پایگاه‌های داده ثبت اختراع، نیازمند دانش و مهارت خاصی است. برخی از پلتفرم‌ها، با سفارشی‌سازی خدمات جستجوی خود، این کار را تا حدی ساده نموده که البته دسترسی به این خدمات، نیازمند صرف هزینه خواهد بود. در مقابل، در برخی از پایگاه‌های داده ثبت اختراع، مجموعه اسناد مربوطه را می‌توان به صورت رایگان جستجو نمود. در ادامه، برخی از مشهورترین این پلتفرم‌ها معرفی می‌گردد.

۱. پایگاه داده ثبت اختراع «USPTO»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۲. پایگاه داده ثبت اختراع «PATENTSCOPE»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۳. پایگاه داده ثبت اختراع «Espacenet»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۴. پایگاه داده ثبت اختراع «Google Patents»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۵. پایگاه داده ثبت اختراع «Free Patents Online»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۶. پایگاه داده ثبت اختراع «Lens»

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۷. پایگاه داده ثبت اختراع ایران

برای استفاده از این پایگاه داده ارزشمند، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

پایگاه‌های غیررایگان

در کنار پایگاه‌های داده پتنت رایگان، برخی شرکت‌های فعال در حوزه مالکیت فکری، سعی نموده‌اند تا با توسعه و عرضه پلتفرم‌های جستجو و تحلیل پتنت، از فرصت بازار پیش رو بهره‌مند شوند. به عبارت بهتر، به دنبال افزایش توجهات به سیستم پتنت، بازار جستجو و تحلیل پتنت نیز با رشد چشمگیری مواجه شده است، به‌طوری که بنا بر گزارش «™Fortune Business Insights»، بازار تحلیل پتنت تا سال ۲۰۲۷ میلادی، به بیش از ۱/۶ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که در کنار نیاز شرکت‌های فناور به جستجو و تحلیل پتنت و روند روزافزون استقبال از این ابزار کلیدی، پیشرفت‌های فنی در حوزه یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و شبکه عصبی، در رشد چشمگیر این بازار، اثرات قابل‌توجهی داشته است.

نکته کلیدی در ارتباط با پلتفرم‌های جستجوی غیررایگان، سفارشی‌سازی و تلفیق خدمات جستجو با آنالیزهای پیشرفته بعدی است، به‌طوری که با استفاده از آن‌ها می‌توان مجموعه «داده‌های» جستجو شده را در قالب نمودارها و آنالیزهای دقیق و به عبارت بهتر، «اطلاعات» کاربردی و بسیار ارزشمند دریافت نمود. در ادامه، با برخی از این پلتفرم‌های تخصصی جستجو و تحلیل پتنت آشنا خواهیم شد.

۱. پایگاه داده ثبت اختراع «Orbit»

برای استفاده از این پلتفرم نرم‌افزاری، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۲. پایگاه داده ثبت اختراع «Anaqua 9»

برای استفاده از این پلتفرم نرم‌افزاری، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۳. پایگاه داده ثبت اختراع «IPlytics»

برای استفاده از این پلتفرم نرم‌افزاری، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

۴. پایگاه داده ثبت اختراع «LexisNexis PatentSight»

برای استفاده از این پلتفرم نرم‌افزاری، می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید