معرفی شتابدهنده

شتاب دهنده سازمانی است که با برگزاری دوره های فشرده حمایتی، آموزشی و همچنین سرمایه گذاری بر روی کسب و کارهای نوپا با حذف موانع موجود، راه رسیدن به موفقیت و پیشرفت ایده پردازان و فناوران را  برای رسیدن به مقصد هموارتر می‌کند به طور کلی فعالیت یک شتابدهنده را میتوان در مراحل زیر خلاصه کرد:

* مشارکت مالی با استارت آپ­ها

شراکت هم در موفقیت و هم در شکست. که این امر در قالب یک مدل همکاری مشخص شامل تقسیم سهام میان کارآفرینان و شتابدهنده در ازای آورده های نقدی و غیرنقدی دو طرف عملیاتی می شود.

*تعیین برنامه زمانی مشخص جهت استارت آپ­ها

هدف یک شتابدهنده کوتاه کردن و شتابدهی به فرآیند راه اندازی یک کسب و کار نوپاست. اگر برنامه زمانی با آغاز و پایان مشخص وجود نداشته باشد و دو طرف یعنی شتابدهنده و استارتاپ، خود را به یک بازه زمانی از پیش تعیین شده مقید ندانند، به احتمال زیاد شتابی در اجرای نقش های خود هم نخواهند داشت. در واقع این موضوع یکی از تفاوت های اساسی شتابدهنده ها با مراکز رشد (incubators) هم هست. در آن مراکز در کشورمان (چه خصوصی و چه دولتی) زمان معنا و ارزش خودش را کم کم از دست می دهد، و معمولا استارتاپ ها با زمان های طولانی در آنجا باقی می مانند تا بلکه به جایی برسند.

*تعیین منتورهای حرفه ای جهت آموزش و هدایت استارت آپ­ها

مشخص است که منتور با مربی آموزشی، متفاوت است. تعریف مناسبی که از کلمه منتور می توان ارائه کرد، فردی است با تجربه که سال ها در یک حوزه ی مشخص فعالیت عملی داشته است و شکست ها و موفقیت های متعدد را تجربه کرده است. چنین افرادی، در حوزه های کاری خود سرشناس و بسیار با ارزش هستند، روابط تجاری بسیار خوبی داشته و مورد قبول فعالان آن حوزه هستند. ارتباط داشتن با چنین بزرگانی، برای کارآفرینان جوان، افتخار محسوب می شود. آنان با یک جمله، یک اشاره یا یک تماس، می توانند طرز فکر یک کارآفرین را دگرگون نمایند و به حرکت او به سمت موفقیت شتاب دهد.

 

وظایف شتابدهنده ها

  • کمک به کوتاه کردن روندهای راه اندازی و توسعه یک کسب و کار نوپا
  • کمک در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات، و ثبات مالی کسب و کار نوپا
  • آموزش و پرورش استارتاپ های پذیرش شده
  • مشارکت در فرآیند فشرده ی توسعه کسب و کار نوپا برای یک مدت محدود
  • دارا بودن یک دوره آموزشی کسب و کار محور مشخص
  • ارائه خدمات مربی گری و یا منتورینگ و راهنمایی و مشاوره از طریق کارآفرینان پیشکسوت و باتجربه به کارآفرینان

نظرات بسته شده است.