راه‌اندازی مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز

همزمان با چهل‌وسومین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر، مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز راه‌اندازی شد.

مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز که با همکاری مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه و مرکز حمایت از فعالیت‌های علمی دانشجویان، از مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه تأسیس گردیده است، به‌طور رسمی با حضور رئیس دانشگاه شیراز راه‌اندازی شد.

دکتر سیداسماعیل حسینی، سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز، در مراسم افتتاحیه‌ی این مرکز توضیح داد: با توجه به تغییرات سریع فناوری‌های روز و همچنین تغییر مسائل اجتماعی، نیاز به مرکزی که پاسخ متناسب با این تغییرات را از طریق پژوهش، جذب خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها، توانمندسازی افراد و تیم‌ها و درنهایت تولید محصول مبتنی‌بر دانش و پژوهش و عرضه آن به بازار بدهد ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز، برای همگام‌شدن با این تغییرات و به‌منظور استفاده از ظرفیت دانشجویان و دانش‌آموختگان این دانشگاه در رشته‌های مهندسی در پیشبرد اهداف اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی، تأسیس شده است.

سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز اظهار داشت: حمایت از شکل‌گیری چرخه‌ی ایده تا ثروت یکی از اهداف ایجاد مراکز نوآوری، مراکز رشد و پار‌ک‌های علم و فناوری است. مراکز نوآوری به‌عنوان اولین نقش‌آفرینان در اکوسیستم شکل‌گیری و توسعه‌ی شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان، با محوریت حمایت از کارآفرینان و افراد مستعد و خلاق از طریق ایجاد بسترهای حمایتی و توانمندساز، سعی در پرورش ایده‌های نو و کاربردی با رویکردی ثروت‌آفرین دارند. دانشگاه شیراز با توجه به جایگاه و ظرفیت‌های منحصربه فرد دانشی خصوصا در حوزه‌ی علوم مهندسی، با چشم‌انداز توسعه نوآوری‌ها در حوزه‌های مختلف علوم مهندسی ازجمله: برق، کامپیوتر، مکانیک، عمران، مواد، شیمی و… و با هدف حمایت از افراد مستعد و خلاق، توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و ارائه‌ی خدمات نوآورانه و تخصصی به نهادهای سیاست‌گذاری، دولتی، اقتصادی، صنعتی و فرهنگی، مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی را ایجاد کرده است.

دکتر حسینی اعلام کرد: اگر مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی را به‌صورت یک سیستم ببینیم؛ این سیستم دارای سه دسته ورودی اصلی است که عبارتند از: ۱. فرد کارآفرین (صاحب ایده)؛ ۲. فرد متخصص (بدون ایده) و ۳. تیم همراه با ایده. در این سیستم، حمایت‌های مختلفی حول دو محور اصلی انجام می‌شود: ۱. توانمندسازی افراد و ۲. پرورش ایده‌ها.

او ادامه داد: حمایت‌های مرکز عبارتند از فضای کار اشتراکی، مشاوره و منتورینگ تخصصی، تیم‌سازی و شبکه سازی، حمایت مالی و … این سیستم دارای دو خروجی اصلی است: ۱. ایده هایی که پرورش یافته‌اند و به مرحله‌ی شتاب‌دهی و جذب سرمایه گذار رسیده‌اند و ۲. افراد متخصصی که در حوزه کسب‌وکار توانمند شده اند و دانش و جسارت لازم برای ورود به زنجیره اقتصاد دانش‌بنیان کسب کرده‌اند.

سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه در ادامه به روند پذیرش در این مرکز پرداخت و گفت: در زمستان ۱۴۰۰ اولین فراخوان پذیرش اعلام شد و پس از آن طی فرصت دوهفته‌ای که به تیم‌ها داده ‌شد حدود ۶۰ نفر (تیم) فرآیند‌های اولیه ثبت‌نام خود و ثبت طرح و ایده خود را از طریق لینک ثبت‌نام فراخوان انجام دادند. پس از ثبت‌نام اولیه‌ی تیم‌ها از طریق لینک ثبت‌نام آنلاین مرکز نوآوری مهندسی، کارشناسان مرکز طی مدت زمان حداکثر یک هفته پس از پایان ثبت‌نام، صحت اطلاعات افراد متقاضی و طرح آن‌ها را انجام دادند و به تیم‌های فناور وضعیت طرح آن‌ها را اعلام کردند؛ که یا آن‌ها پذیرفته شده و برای مرحله دوم پذیرش و داوری مستقیم طرح خود هدایت می شوند و یا اینکه به‌دلیل نقض هر کدام از شرایط ثبت‌نام، تیم آن‌ها رد شده و اجازه فعالیت را نخواهند داشت.

او ادامه داد:‌ پس از پذیرش اولیه طی جلسه‌ای طرح‌ها توسط تیم‌ها به‌صورت حضوری ارائه شدند و توسط شورای داوری مرکز نوآوری مهندسی و مطابق با مفاد جدول داوری و امتیاز دهی طرح‌ها داوری شدند. حدود ۱۰ تیم‌ توانستند حداقل امتیاز قبولی را متناسب با جدول داوری کسب کنند و اجازه استقرار در مرکز نوآوری را داشته و از خدمات و حمایت‌های آن بهره‌مند ‌شوند.

در ادامه‌ی این مراسم، دکتر محمدحسین شیخی، مدیر پژوهشی دانشگاه شیراز، نیز ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی این مرکز؛ حمایت از واحدهای مرکز نوآوری و فناوری دانشگاه را ازجمله اولویت‌های دانشگاه برشمرد و اظهار داشت: درحال حاضر که متأسفانه شاهد شرایط سخت اقتصادی و همچنین معضل خروج نخبگان از کشور مواجه هستیم، یکی از روش‌های برون‌رفت از این مشکلات، حرکت به‌ سمت اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است که راه‌اندازی چنین مراکزی به تحقق این اهداف کمک می‌کند، از همین‌رو برای انجام وظیفه دانشگاهی و ملی خود، از این راه‌اندازی و فعالیت این مراکز و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنیم.

دکتر مؤذنی سرپرست دانشگاه شیراز نیز در آیین افتتاح این مرکز، پس از بازدید از فضای مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه و گفت‌وگو با تیم‌های فناور و دارای ایده، ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی این مرکز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، ازلحاظ داشتن منابع خدادادی اعم از نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی، منابع زیرزمینی و… جزء کشورهای طراز اول است و باتوجه به داشتن این منابع، ما می‌توانیم جزء ثروتمندترین کشورها باشیم و هموطنانمان از رفاه و آرامش کاملی برخوردار باشند؛ اما مشکلات فعلی، به‌ویژه مشکلات اقتصادی نشانگر آن است که از ظرفیت‌های کشور به‌شکل مناسبی استفاده نشده است.

وی افزود: برای به فعلیت درآمدن ظرفیت‌های کشور، باید از مسیر علم، دانش و فناوری پیش ‌رفت که زمینه‌ی آن در چنین مراکزی فراهم می‌شود. اگر ما برای راه‌اندازی چنین مراکزی هزینه کنیم، درواقع سرمایه‌گذاری کرده‌ایم چراکه درصورتی‌که هریک از ایده‌‌ تیم‌های فناور در آن تحقق پیدا کند، می‌تواند  جبران‌کننده این هزینه‌ها باشد. بنابراین حمایت از این مرکز و دیگر واحدهای فناورانه دانشگاه در اولویت برنامه‌های دانشگاه است.

گفتنی‌ست، ساختمان مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز در طبقه سوم دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، واقع در خیابان ملاصدرا است.

ممکن است شما دوست داشته باشید